Welcome Visitor
Today is Monday, November 20, 2017

Fair results: 4-H clothing, food, general

Related Articles
  Email   Print

CLOTHING CONSTRUCTION
STEAM 1 - Simple Top, Junior

1st Aspen Hilterbrand Austin

STEAM 1 - Simple Bottom, Junior

2nd Ryetta Davis Delta

STEAM 1 - Simple Bottom, Int.

1st Zoey Duncan Hotchkiss

STEAM 1 - Simple Dress, Junior

1st Sidney Neff Crawford

STEAM 1 - Simple Dress, Int.

1st Jaycie Duncan Hotchkiss

2nd Morgan Hackett Crawford

STEAM 3 - Synthetic/Rayon, Senior

1st Kristal Camacho Hotchkiss

Recycled Clothing, Intermediate

2nd Emily Graham Hotchkiss

Recycled Clothing, Senior

1st Kristal Camacho Hotchkiss

2nd Kristal Camacho Hotchkiss

artistic CLOTHING

Decorate Your Duds Combo - Jr.

1st Brianna Huff Delta

Decorate Your Duds Combo - Sr.

1st Gillian Knott Crawford



Grand Champion Clothing, Jr.

Sidney Neff

Res. Grand Champion Clothing, Jr.

Aspen Hilterbrand

Grand Champion Clothing, Int.

Jaycie Duncan

Res. Grand Champion Clothing, Int.

Morgan Hackett

Grand Champion Clothing, Sr.

Kristal Camacho

Res. Grand Champion Clothing, Sr.

Kristal Camacho

Grand Champion

Decorate Your Duds, Jr.

Brianna Huff

Grand Champion

Decorate Your Duds, Sr.

Gillian Knott



4-H FASHION REVUE

STEAM 1 - Simple Top, Junior

1st Aspen Hilterbrand Austin

STEAM 1 - Simple Bottom, Junior

1st Ryetta Davis Delta

STEAM 1 - Simple Bottom, Int.

1st Zoey Duncan Hotchkiss

STEAM 1 - Simple Dress, Junior

1st Sidney Neff Crawford

STEAM 1 - Simple Dress, Int.

1st Morgan Hackett Crawford

2nd Jaycie Duncan Hotchkiss

STEAM 3 - Synthetic/Rayon, Senior

1st Kristal Camacho Hotchkiss

Recycled Clothing, Intermediate

1st Emily Graham Hotchkiss

Recycled Clothing, Senior

1st Kristal Camacho Hotchkiss

2nd Kristal Camacho Hotchkiss



CREATIVE CLOTHING

Decorate Your Duds Combo - Jr.

1st Brianna Huff Delta

Decorate Your Duds Combo - Sr.

1st Gillian Knott Crawford



Jr. Fashion Revue Grand Champion

Sidney Neff • Brianna Huff

Jr. Fashion Revue Reserve GC

Ryetta Davis

Int. Fashion Revue Grand Champion

Morgan Hackett

Int. Fashion Revue Reserve GC

Jaycie Duncan

Sr. Fashion Revue Grand Champion

Gillian Knott • Kristal Camacho

Sr. Fashion Revue Reserve GC

Kristal Camacho



GENERAL 4-H EXHIBITS

Mechanical Science

Unit 4 - Small Engines, Senior

RD Dakota Lilly Austin

Unit 2 - Woodworking, Senior

1st Kaylee Dunham Delta

Unit 1 - Bicycle, Intermediate

1st Andrew Harris Delta

Grand Champion Woodworking

Kaylee Dunham

Grand Champion Bicycle

Andrew Harris

Natural Resources

Archery, Junior

1st Wylee Lorimor Eckert

2nd Marcos Camacho Hotchkiss

Archery, Intermediate

1st Grace Hall Delta

.22 Caliber, Intermediate

1st Skyler Sakala Austin



Grand Champion

Shooting Sports Display

Brandon Ness

Skyler Sakala • Wylee Lorimor

Reserve Grand Champion

Shooting Sports Display

Grace Hall • Marcos Camacho



Leisure Ed/Cultural Arts

Intro to Leathercraft, Intermediate

1st JD Miller Hotchkiss

2nd Grant Freed Delta

3rd Skyler Sakala Austin

Beg. Leather Carving, Junior

1st Henry Hollembeak Hotchkiss

Intermediate Leather Carving, Sr.

1st Trevor Whiteside Olathe

Making Saddles, Senior

1st Zebadiah Etter Paonia

Edible Cake, Junior

1st Sharon Vigil Delta

RD Brooklyn Matus Hotchkiss

Edible Cake, Intermediate

1st Addison Neal Hotchkiss

Edible Cake, Senior

1st Ashley Ziemer Hotchkiss

Single Layer Cake, Junior

1st Rorie Nicholson Delta

2nd Cecelia Houseweart Hotchkiss

Single Layer Cake, Intermediate

1st Isabelle Houseweart Hotchkiss

Two Layer Cake, Junior

1st Brianna Hall Delta

Two Lake Cake, Senior

1st Aubree Harward Lazear

Character Cake, Intermediate

1st Zoey Duncan Hotchkiss

Stacked Cupcakes, Junior

1st Jeanene Williams Austin

Focus on Photography, Junior

1st Isabel Cerise Cedaredge

2nd Rylee Spencer Hotchkiss

Focus on Photography, Intermediate

1st Addison Neal Hotchkiss

Mastering Photography, Senior

1st Kaylee Dunham Delta

Colorado Photo Contest, Junior

1st Isabel Cerise Cedaredge

2nd Rylee Spencer Hotchkiss

Colorado Photo Contest, Intermediate

1st Addison Neal Hotchkiss

Colorado Photo Contest, Senior

1st Kaylee Dunham Delta

Grand Champion Leathercraft

JD Miller • Zebadiah Etter

Henry Hollembeak

Reserve Champion Leathercraft

Grant Freed • Trevor Whiteside

Grand Champion Cake Decorating

Zoey Duncan • Aubree Harward

Rorie Nicholson

Reserve Champion Cake Decorating

Jeanene Williams • Cecelia Houseweart

Colorado Photo Contest Champion

Isabel Cerise • Kaylee Dunham

Addison Neal

Grand Champion Photography

Isabel Cerise • Kaylee Dunham

Addison Neal

Reserve Grand Champion Photo

Rylee Spencer



Personal Development/Relationships

Child Development - Mealtime, Sr.

1st Sarah Tullis Cedaredge

Grand Champion Child Care

Sarah Tullis



PLANT SCIENCE

Unit 1 - See Them Sprout, Junior

1st Hunter Moreno Hotchkiss

2nd Hayden Moreno Hotchkiss

Unit 2 - Let's Get Growing, Junior

1st Morgan Hackett Crawford

2nd Isaiah Moreno Hotchkiss

3rd Irene Shenk Hotchkiss

Unit 3 - Take Your Pick, Intermediate

1st Adair Ela Hotchkiss

Grand Champion Garden

Morgan Hackett • Hunter Moreno

Reserve Champion Visual Arts

Adair Ela • Hayden Moreno



VISUAL ARTS

Portfolio Pathways, Senior

1st Kaylee Dunham Delta

Grand Champion Visual Arts

Kaylee Dunham



Junior Foods and Nutrition

Food Core Projects

Cooking 101 - No Bake, Intermediate

1st Ryan Gibson Delta

Cooking 101 - Coffee Cake, Junior

1st Aspen Hilterbrand Austin



Grand Champion Cooking 101

Ryan Gibson

Reserve Champion Cooking 101

Aspen Hilterbrand



Food Preservation

Boiling Water Canning, Junior

RD Kevin Regelman Crawford

Boiling Water Canning, Senior

RD Allyson Regelman Crawford



HERITAGE ARTS

Crochet, Junior

1st Kylie Huff Delta

Knitting, Intermediate

1st Barbara Hollembeak Hotchkiss

2nd Addison Neal Hotchkiss

Quilting 2, Intermediate

1st Barbara Hollembeak Hotchkiss



Grand Champion Crochet

Kylie Huff

Grand Champion Patchwork/Quilting

Barbara Hollembeak

Grand Champion Knitting

Barbara Hollembeak

Reserve Champion Knitting

Addison Neal



DOG OBEDIENCE

Obedience

Sub Novice - A

1st Landon Spaedt Delta

2nd Dakota Lilly Austin

Sub Novice - B

1st Abigail Conley Austin

Novice - B

1st Shanda Kier Austin

2nd Kaylee Dunham Delta

Showmanship

Senior Open Showmanship, 14-19

1st Abigail Conley Austin

1st Kaylee Dunham Delta

Reserve Grand Champion Canine

Kaylee Dunham

Obedience High Score

Landon Spaedt



JUNIOR POULTRY SHOW

Junior Poultry Showmanship

Senior Poultry Showmanship

1st Pascaline Earley Delta

2nd Trevor Whiteside Olathe

3rd Morgan Miller Hotchkiss

4th Logan Green Paonia

Intermediate Poultry Showmanship

1st Bailey Miller Hotchkiss

2nd JD Miller Hotchkiss

3rd Isabelle Houseweart Hotchkiss

4th Alyssa Bayles Delta

5th Nevaeh Wilkerson Austin

Junior Poultry Showmanship

1st Brianna Huff Delta

2nd Aylin Bayles Delta

3rd Charlie Miller Hotchkiss

4th Jessica Black Cedaredge

5th Cecelia Houseweart Hotchkiss

6th Liam McCollum Hotchkiss

7th Nathan Black Cedaredge

Junior Chicken/Large Fowl Classes

American Hens

2nd Jeanene Williams Austin

American Pullet

1st Cheyanne Tomaske Hotchkiss

2nd Cheyanne Tomaske Hotchkiss

3rd Isabelle Houseweart Hotchkiss

Asiatic Pullets

1st Isabelle Houseweart Hotchkiss

English Hen

1st Jeanene Williams Austin

2nd Jeanene Williams Austin

English Cockerel

1st Pascalina Earley Delta

2nd Kalob Archibeque Delta

Miscellaneous Hen

2nd Isabelle Houseweart Hotchkiss

Cross Hybrid Hens

1st Jeanene Williams Austin

Cross Hybrid Pullet

1st Pascalina Earley Delta

2nd Pascalina Earley Delta



JUNIOR fryer pens

Fryer Pen of Three

1st Kacie McCollum Hotchkiss

1st Bailey Miller Hotchkiss

1st Logan Green Paonia

1st Brianna Huff Delta

2nd Morgan Miller Hotchkiss

2nd Trevor Whiteside Olathe

2nd Aylin Bayles Delta

2nd Nathan Black Cedaredge

3rd Bailey Miller Hotchkiss

3rd Morgan Miller Hotchkiss

3rd Nevaeh Wilkerson Austin

3rd Jessica Black Cedaredge

4th Alyssa Bayles Delta

4th Nevaeh Wilkerson Austin

4th Nathan Black Cedaredge

5th Easton Tribble Paonia

5th Wylee Lorimor Eckert

6th Jessica Black Cedaredge

Grand Champion Meat Chickens

Bailey Miller

Reserve Champion Meat Chickens

Logan Green



Bantams

Clean Legged Cock

2nd Kalob Archibeque Delta

Other Clean Legged Cockerel

1st Kalob Archibeque Delta

Cochin Cockerel

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

Cochin Pullet

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

2nd Cecelia Houseweart Hotchkiss

3rd Cecelia Houseweart Hotchkiss

4th Cecelia Houseweart Hotchkiss

5th Cecelia Houseweart Hotchkiss

Silkie Hens

1st Trevor Whiteside Olathe

Silkie Young Trio

1st Kalob Archibeque Delta

Champion Male Bantam

1st Kalob Archibeque Delta

Champion Female Bantam

1st Trevor Whiteside Olathe

Grand Champion Chicken

Kalob Archibeque

Reserve Grand Champion Chicken

Trevor Whiteside

Grand Champion Trio

Kalob Archibeque



Turkeys

Meat Class

1st Charlie Miller Hotchkiss

1st JD Miller Hotchkiss

2nd Cadence Wood Eckert

2nd Liam McCollum Hotchkiss

3rd Cadence Wood Eckert

3rd JD Miller Hotchkiss

4th Trevor Whiteside Olathe

4th Easton Tribble Paonia

5th Charlie Miller Hotchkiss 6th Cecelia Houseweart Hotchkiss

7th Isabelle Houseweart Hotchkiss

8th Liam McCollum Hotchkiss

Grand Champion Meat Turkey

Charlie Miller

Reserve Champion Meat Turkey

Liam McCollum



OPEN CLASS POULTRY

Chickens/Large Fowl

American, Pullet

1st Andie Heinritz Crawford

Cross Hybrid, Hens

1st Gus Hirsch Cedaredge

Bantams

Single Combed, Clean Leg, Cockerel

1st Macy Mitchell Hotchkiss

Single Combed, Clean Leg, Pullet

1st Macy Mitchell Hotchkiss

Any Other Combed, Clean Leg, Pullet

1st Macy Mitchell Hotchkiss

Feather Legged, Pullet

1st Macy Mitchell Hotchkiss



JUNIOR RABBIT SHOW

Rabbit Showmanship

Senior Rabbit Showmanship

1st Monique Archibeque Delta

2nd Evelyn Shenk Hotchkiss

Intermediate Rabbit Showmanship

1st Irene Shenk Hotchkiss

2nd Pearl Burruss Delta

3rd Akaya Johnson Delta

4th Trenton Gaston Paonia

Junior Rabbit Showmanship

1st Jazemine Raley Eckert

2nd Taneal Braslin Delta

3rd Shelby Pride Austin

4th Hunter Lilly Austin

5th Marcos Camacho Hotchkiss

Rabbit Classes

Rabbit Meat Pen, Pen of 3

1st Jazemine Raley Eckert

2nd Trenton Gaston Paonia

3rd Taneal Braslin Delta

4th Shelby Pride Austin

5th Kyra Johnson Delta

6th Taneal Braslin Delta

7th Shelby Pride Austin

Grand Champion Meat Rabbit

Jazemine Raley

Res. Champion Meat Rabbit

Trenton Gaston



Rabbit Show Classes

Mini Lop, Junior Buck

1st Pearl Burruss Delta

2nd Pearl Burruss Delta

Rex, Junior Doe

1st Monique Archibeque Delta

2nd Hunter Lilly Austin

Rex, Senior Doe

1st Monique Archibeque Delta

Rex, Junior Buck

1st Monique Archibeque Delta

Other Commercial, Senior Doe

1st Odessa Shenk Hotchkiss

Other Commercial, Senior Buck

1st Evelyn Shenk Hotchkiss

Other Compact, Senior Doe

1st Landon Brown Hotchkiss

Other Compact, Senior Buck

1st Irene Shenk Hotchkiss

2nd Marcos Camacho Hotchkiss

Other Not Listed, Senior Buck

1st Jazemine Raley Eckert

Best of Breed Mini Lop

1st Pearl Burruss Delta

Best Opposite Mini Lop

2nd Monique Archibeque Delta

Best of Breed Rex

1st Monique Archibeque Delta

Best Opposite Breed Rex

2nd Monique Archibeque Delta

Best of Breed Other Commercial

1st Evelyn Shenk Hotchkiss

Best of Opposite Other Commercial

2nd Odessa Shenk Hotchkiss

Best of Breed Other Compact

1st Irene Shenk Hotchkiss

Best Opposite Other Compact

2nd Landon Brown Hotchkiss

Best of Breed Other, Not Listed

1st Jazemine Raley Eckert

Best of Breed, Other Commercial

1st Jazemine Raley Delta



Rabbit Classes

Champagne d'Argent, Senior Buck

1st Chayton Falkner Hotchkiss

Californian, Junior Doe

1st Taneal Braslin Delta

Californian, Senior Doe

1st Breanna May Austin

Californian, Junior Buck

1st Taneal Braslin Delta

Other Commercial, Senior Doe

1st Jazemine Raley Eckert

Best of Breed Champagne

1st Chayton Falkner Hotchkiss

Best of Breed Californian

1st Taneal Braslin Delta

Best Opposite Californian

2nd Taneal Braslin Delta

Fur Class

Regular Fur

1st Pearl Burruss Delta

2nd Chayton Falkner Hotchkiss

3rd Breanna May Austin

Specialty Fur

1st Monique Archibeque Delta

2nd Marcos Camacho Hotchkiss



OPEN RABBIT SHOW

Holland Lop, Junior Buck

1st Fisher Smith

Rex, Junior Buck

1st Josh Wyatt Delta

Other Commercial, Junior Buck

1st Josh Wyatt Delta

Other Compact, Senior Buck

1st Maelie Allison Hotchkiss

Other Not Listed, Junior Doe

1st Alexandra Hirsch Cedaredge

Open Rabbit, Other Lop Breeds

1st Rachael Smith

Open Rabbit, Other Lop Senior Buck

1st Josh Wyatt Delta



OPEN CLASS ALPACA

Female/Male, Under 1 Year

1st Tori Hirsch Cedaredge

2nd Julisa Hernandez

3rd Jayden Hernandez

Female Over 1 Year, 10 & Under

1st Winnie Hirsch Delta

2nd Zach Hamilton Delta

Female Over 1 Year, 10 & Over

1st Winnie Hirsch Delta



JUNIOR DAIRY CATTLE

Dairy Showmanship

Senior Dairy Showmanship

1st Wesley Morgan Paonia

Junior Dairy Showmanship

1st Dawson Morgan Paonia

Junior Dairy Show

Jersey, Aged Cow

1st Wesley Morgan Paonia

2nd Dawson Morgan Paonia

Grand Champion Jersey Female

Wesley Morgan

Reserve Champion Jersey Female

Dawson Morgan

Patchwork quilt By Lottie Hollembeak
White silkie pullet By Trevor Whiteside
Read more from:
North Fork
Tags: 
Delta County Fair, Hotchkiss
Share: 
  Email   Print
Powered by Bondware
News Publishing Software

The browser you are using is outdated!

You may not be getting all you can out of your browsing experience
and may be open to security risks!

Consider upgrading to the latest version of your browser or choose on below: