Fair results: 4-H clothing, food, general

By Press Release


CLOTHING CONSTRUCTION

STEAM 1 - Simple Top, Junior

2nd Kaylee Simpson Paonia

STEAM 1 - Simple Bottom, Junior

2nd Kaylee Simpson Paonia

STEAM 1 - Simple Dress, Junior

1st Kaylee Simpson Paonia

STEAM 1 - Simple Dress, Senior

1st Aspen Hilterbrand Austin

STEAM 3 - Synthetic/Rayon, Senior

2nd Kristal Camacho Hotchkiss

Recycled Clothing, Senior

1st Kristal Camacho Hotchkiss

artistic CLOTHING

Decorate Your Duds Combo - Int.

1st Kylie Huff Delta

HERITAGE ARTS

Knitting, Intermediate

1st Addison Neal Hotchkiss

2nd Lottie Hollembeak Hotchkiss

Quilting 3, Intermediate

1st Lottie Hollembeak Hotchkiss



Grand Champion Clothing, Jr.

Kaylee Simpson

Reserve Champion Clothing, Jr.

Kaylee Simpson

Grand Champion Clothing, Int.

Aspen Hilterbrand

Grand Champion Clothing, Sr.

Kristal Camacho

Reserve Champion Clothing, Sr.

Kristal Camacho

Grand Champion

Decorate Your Duds, Int.

Kylie Huff

Grand Champion Heritage Arts

Lottie Hollembeak

Reserve Champion Heritage Arts

Addison Neal



4-H FASHION REVUE

STEAM 1 - Simple Top, Junior

1st Kaylee Simpson Paonia

STEAM 1 - Simple Bottom, Junior

1st Kaylee Simpson Paonia

STEAM 1 - Simple Dress, Junior

1st Kaylee Simpson Paonia

STEAM 2 - Simple Dress, Int.

1st Aspen Hilterbrand Austin

STEAM 3 - Synthetic/Rayon, Senior

1st Kristal Camacho Hotchkiss

Recycled Clothing, Senior

1st Kristal Camacho Hotchkiss

artistic CLOTHING

Decorate Your Duds Combo - Int.

1st Kylie Huff Delta



Grand Champion Jr. Fashion Revue

Kaylee Simpson

Reserve Champion Jr. Fashion Revue

Kaylee Simpson

Grand Champion Int. Fashion Revue

Aspen Hilterbrand • Kyle Huff

Grand Champion Sr. Fashion Revue

Kristal Camacho

Reserve Champion Sr. Fashion Revue

Kristal Camacho



GENERAL 4-H EXHIBITS

Animal Science

Vet Science, Junior

1st Sophey Sakala Austin

Mechanical Science

Unit 2 - Rockets, Balsa Fins, Int.

1st Keaton Sanders Cedaredge

Unit 1 - Bicycle, Senior

2nd Andrew Harris Delta

Unit 1 - Robotics, Junior, Stand Alone

1st Trevor Nicholson Delta



Grand Champion Vet Science

Sophey Sakala

Grand Champion Rockets

Keaton Sanders

Natural Resources

Archery, Intermediate

1st Marcos Camacho Hotchkiss

.22 Caliber, Junior

1st Wylee Lorimor Eckert

Archery, Stand Alone, Intermediate

1st Brianna Hall Delta

2nd Skyler Sakala Austin

.22 Stand Alone, Junior

1st Isabelle Hall Delta

.22 Stand Alone, Intermediate

1st Grace Hall Delta



Grand Champion

Shooting Sports Display

Brianna Hall • Isabelle Hall

Reserve Grand Champion

Shooting Sports Display

Skyler Sakala • Wylee Lorimor

Community Development

Unit 4 Leadership, Senior

1st Charley Perkins Hotchkiss

2nd Sarah Tullis Cedaredge



Grand Champion Junior Leadership

Charley Perkins

Reserve Grand Champion

Junior Leadership

Sarah Tullis



Leisure Ed/Cultural Arts

Intro to Leathercraft, Intermediate

1st Talan Hulet Olathe

Beg. Leather Carving, Senior

1st Jesse Miller Hotchkiss

2nd Grant Freed Delta

Intermediate Leather Carving, Jr.

1st Henry Hollembeak Hotchkiss

Edible Cake, Junior

1st Paige Kehmeier Delta

Edible Cake, Intermediate

1st Cadence Wood Eckert

2nd Michael Calhoun Delta

Single Layer Cake, Junior

1st Baili Hulet Olathe

Single Layer Cake, Intermediate

1st Kylie Huff Delta

2nd Marcos Camacho Hotchkiss

Two Layer Cake, Intermediate

1st Bailey Miller Hotchkiss

2nd Rorie Nicholson Delta

3rd Jeanene Williams Austin

Character Cake, Junior

1st Jaycie Christie Delta

Character Cake, Intermediate

1st Lillie Baier Olathe

Fondant, Intermediate

1st Zoey Duncan Hotchkiss

Tiered Cakes, Senior

1st Kaci Pike Delta

Focus on Photography, Intermediate

2nd Shanda Kier Austin

Focus on Photography, Senior

1st Jaycie Duncan Hotchkiss

Photography, Level 2, Junior

1st Isabel Cerise Cedaredge

Photography, Level 2, Intermediate

1st Addison Neal Hotchkiss

Colorado Photo Contest, Junior

1st Isabel Cerise Cedaredge

Scrapbooking, 2-Page, Junior

1st Sophey Sakala Austin



Grand Champion Leathercraft

Jesse Miller • Talan Hulet

Henry Hollembeak

Reserve Champion Leathercraft

Grant Freed

Grand Champion Cake Decorating

Paige Kehmeier • Kaci Pike

Zoey Duncan

Reserve Champion Cake Decorating

Jaycee Christie • Baili Hulet

Grand Champion Photography

Isabel Cerise • Jaycie Duncan

Addison Neal

Grand Champion Scrapbooking

Sophey Sakala



PLANT SCIENCE

Unit 1 - See Them Sprout, Junior

1st Cole Vance Delta

2nd Kenneth Vance Delta

Unit 2 - Let's Get Growing, Int.

1st Skyler Sakala Austin

Grand Champion Garden

Skyler Sakala • Cole Vance

Reserve Champion Garden

Kenneth Vance



VISUAL ARTS

Sketch Crossroads, Intermediate

1st Skyler Sakala Austin

Grand Champion Visual Arts

Skyler Sakala



Junior Foods and Nutrition

Food Core Projects

Cooking 201 - Muffins, Intermediate

1st Aspen Hilterbrand Austin



Grand Champion Foods/Nutrition

Aspen Hilterbrand



DOG OBEDIENCE

Obedience

Sub Novice - A

1st Odessa Shenk Hotchkiss

2nd Jhett Ryan Delta

Showmanship

Junior Novice Showmanship, 8-10

1st Jhett Ryan Delta

Int. Novice Showmanship, 11-13

1st Odessa Shenk Hotchkiss

Grand Champion Canine

Odessa Shenk

Reserve Grand Champion Canine

Jhett Ryan

Showmanship Champion - Junior

Jhett Ryan

Showmanship Champion - Int.

Odessa Shenk

Obedience High Score

Odessa Shenk



farm mechanics

Equipment Made Primarily of Metal

1st Jake Lange Hotchkiss

2nd Trenton Carr Crawford

Grand Champion Award

Jake Lange

Reserve Grand Champion Award

Trenton Carr



JUNIOR POULTRY SHOW

Junior Poultry Showmanship

Senior Poultry Showmanship

1st Pascalina Earley Delta

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

3rd Morgan Miller Hotchkiss

4th Jesse Miller Hotchkiss

5th Zebadiah Etter Paonia

Intermediate Poultry Showmanship

1st Jeanene Williams Austin

2nd Bailey Miller Hotchkiss

3rd Isabelle Houseweart Hotchkiss

4th Liam McCollum Hotchkiss

5th Alyssa Bayles Delta

6th Sharon Vigil Delta

Junior Poultry Showmanship

1st Wylee Lorimor Eckert

2nd Brianna Huff Delta

3rd Aylin Bayles Delta

4th Charlie Miller Hotchkiss

5th Lance McCollum Hotchkiss

6th Cecelia Houseweart Hotchkiss

7th Kyrah McCleland Hotchkiss

Junior Chicken/Large Fowl Classes

American Hens

1st Jeanene Williams Austin

American Cockerel

1st Isabelle Houseweart Hotchkiss

2nd Jeanene Williams Austin

American Pullet

1st Isabelle Houseweart Hotchkiss

2nd Jeanene Williams Austin

Asiatic Cockerel

1st Isabelle Houseweart Hotchkiss

2nd Isabelle Houseweart Hotchkiss

Asiatic Pullets

1st Isabelle Houseweart Hotchkiss

2nd Isabelle Houseweart Hotchkiss

English Cockerel

1st Pascalina Earley Delta

Continental Cockerel

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

Continental Pullet

1st Adam Sheldon Hotchkiss

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

3rd Adam Sheldon Hotchkiss

Cross Hybrid Cockerel

1st Pascalina Earley Delta

Cross Hybrid Pullet

1st Jeanene Williams Austin

2nd Adam Sheldon Hotchkiss

3rd Jeanene Williams Austin

4th Jeanene Williams Austin

5th Kyrah McCleland Hotchkiss

Cross Hybrid Old Trio

1st Adam Sheldon Hotchkiss

Champion Male Large Breed

Pascalina Earley

Reserve Champion Male Large Breed

Isabelle Houseweart

Champion Female Large Breed

Isabelle Houseweart

Reserve Champion Female Large Breed

Isabelle Houseweart



JUNIOR fryer pens

Fryer Pen of Three

1st Alyssa Bayles Delta

1st Faith Vader Cedaredge

1st Aylin Bayles Delta

1st Bailey Miller Hotchkiss

2nd Charlie Miller Hotchkiss

2nd Morgan Miller Hotchkiss

2nd Morgan Miller Hotchkiss

2nd Isaac Vader Cedaredge

3rd Charlie Miller Hotchkiss

3rd Jesse Miller Hotchkiss

3rd Zebadiah Etter Paonia

3rd Bailey Miller Hotchkiss

4th Jesse Miller Hotchkiss

4th Leah Vader Cedaredge

4th Zebadiah Etter Paonia

4th Wylee Lorimor Eckert

5th Sharon Vigil Delta

5th Sharon Vigil Delta

5th Brianna Huff Delta

6th Wylee Lorimor Eckert

Grand Champion Meat Chickens

Faith Vader

Reserve Champion Meat Chickens

Alyssa Bayles



Bantams

Cochin Hen

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

Cochin Cockerel

2nd Cecelia Houseweart Hotchkiss

3rd Cecelia Houseweart Hotchkiss

Cochin Pullet

1st Cecelia Houseweart Hotchkiss

2nd Cecelia Houseweart Hotchkiss

3rd Cecelia Houseweart Hotchkiss

Silkie Cocks

1st Jeanene Williams Austin

Champion Female Bantam

Cecilia Houseweart

Reserve Champion Female Bantam

Cecilia Houseweart

Grand Champion Chicken

Pascalina Earley

Reserve Grand Champion Chicken

Isabelle Houseweart

Grand Champion Trio

Adam Sheldon



Turkeys

Meat Class

2nd Liam McCollum Hotchkiss

3rd Liam McCollum Hotchkiss

Grand Champion Meat Turkey

Liam McCollum

Reserve Champion Meat Turkey

Lance McCollum



OPEN CLASS POULTRY

Chickens/Large Fowl

Broiler/Fryer Trio, Any Breed

1st Abel Etter Hotchkiss



JUNIOR RABBIT SHOW

Rabbit Showmanship

Senior Rabbit Showmanship

1st Evelyn Shenk Hotchkiss

2nd Pascalina Earley Delta

3rd Dakota Lilly Austin

Intermediate Rabbit Showmanship

1st Irene Shenk Hotchkiss

2nd Dakotah Parr Cedaredge

3rd Pearl Burruss Delta

4th Anysia Hovel Delta

5th Addison Neal Hotchkiss

Junior Rabbit Showmanship

1st Hunter Lilly Austin

2nd Chayton Falkner Hotchkiss

3rd Anika Hovel Delta

4th Cheyanne Tomaske/Doose

5th Landon Brown Hotchkiss

6th Alex Burruss Delta

Rabbit Classes

Rabbit Meat Pen, Pen of 3

1st Hunter Lilly Austin

2nd Cadence Wood Eckert

3rd Cadence Wood Eckert

Grand Champion Meat Rabbit

Hunter Lilly

Res. Champion Meat Rabbit

Cadence Wood



Rabbit Show Classes

Holland Lop, Junior Buck

1st Landon Brown Hotchkiss

2nd Pascalina Earley Delta

3rd Addison Neal Hotchkiss

Mini Lop, Junior Buck

1st Anika Hovel Delta

2nd Anysia Hovel Delta

Mini Lop, Senior Buck

1st Alex Burruss Delta

2nd Pearl Burruss Delta

3rd Pearl Burruss Delta

Rex, Junior Doe

1st Josh Wyatt Delta

2nd Hunter Lilly Austin

Rex, Junior Buck

1st Josh Wyatt Delta

Rex, Senior Buck

1st Josh Wyatt Delta

2nd Josh Wyatt Delta

Other Compact, Junior Doe

1st Mariah Callen Crawford

Other Compact, Senior Doe

1st Mariah Callen Crawford

Other Compact, Senior Buck

1st Evelyn Shenk Hotchkiss

2nd Mariah Callen Crawford

3rd Irene Shenk Hotchkiss

Best of Breed Holland Lop

1st Landon Brown Hotchkiss

Best of Breed Rex

1st Josh Wyatt Delta

Best Opposite Rex

2nd Josh Wyatt Delta

Best of Breed Other Compact

1st Mariah Callen Crawford

Best Opposite Other Compact

2nd Evelyn Shenk Hotchkiss



Rabbit Classes

Champagne d'Argent, Senior Buck

1st Chayton Falkner Hotchkiss

Other Commercial, Junior Doe

1st Hunter Lilly Austin

2nd Dakotah Parr Cedaredge

Best of Breed Champagne

1st Chayton Falkner Hotchkiss

Best of Breed Other Commercial

1st Hunter Lilly Austin

Best of Show

1st Mariah Callen Crawford

Best Opposite of Show

2nd Evelyn Shenk Hotchkiss



Fur Class

Regular Fur

1st Anysia Hovel Delta

2nd Anika Hovel Delta

Specialty Fur

1st Hunter Lilly Austin



OPEN RABBIT SHOW

Holland Lop, Junior Doe

1st Rachel Smith Hotchkiss

Polish, Junior Doe

1st Rachel Smith Hotchkiss

Polish, Senior Buck

1st Ashton Smith Crawford

2nd Fisher Smith Hotchkiss

Rex, Junior Doe

1st Taten Brown Delta

Other Compact Senior Buck

1st Maelie Allison Hotchkiss



OPEN CLASS ALPACA

Female/Male, Under 1 Year

1st Winnie Hirsch Cedaredge

2nd Tori Hirsch Cedaredge

3rd Sophie Williams Cedaredge

4th Alexandra Hirsch Cedaredge

5th Gus Hirsch Cedaredge



JUNIOR DAIRY CATTLE

Dairy Showmanship

Senior Dairy Showmanship

1st Wesley Morgan Paonia

Intermediate Dairy Showmanship

1st Dawson Morgan Paonia

Champion Jersey Award

1st Wesley Morgan Paonia

Junior Dairy Show

Jersey, Senior Heifer Calf

1st Dawson Morgan Paonia

Jersey, 4-Year-Old Cow

1st Wesley Morgan Paonia

2nd Dawson Morgan Paonia