North Fork Times
Friday October 31, 2014

CLOTHING CONSTRUCTION
Unit 1 - Beg. Clothing, Junior


1st    Liliahna Guy    Crawford
2nd    Naomi Ayer    Crawford
3rd    Kylie Huff    Delta
Unit 1 - Beg. Clothing, Senior
2nd    Sarah Tullis    Cedaredge
Unit 2 - Beg. Clothing, Int.
1st    Pascalina Earley    Delta
Unit 8 - Recycled Clothing, Int.
1st    Kristal Camacho    Hotchkiss
Unit 8 - Recycled Clothing, Senior
1st    Mandi Chermak    Hotchkiss
Unit 22 - Synthetics/Rayon, Int.
2nd    Kristal Camacho    Hotchkiss
Unit 22 - Synthetics/Rayon, Senior
2nd    Jennifer Celis    Hotchkiss
Unit 28 - Specialty Fabrics, Int.
2nd    Kristal Camacho    Hotchkiss
Unit 28 - Specialty Fabrics, Senior
1st    Stephanie Sidor    Delta
2nd    Jennifer Celis    Hotchkiss
artistic CLOTHING
Decorate Your Duds Applied - Jr.
1st    Annie Wilson    Hotchkiss
2nd    Faith Ayer    Crawford
Decorate Your Duds Combo - Jr.
1st    Sharon Vigil    Delta
Decorate Your Duds Combo - Int.
1st    Kristal Camacho    Hotchkiss
Decorate Your Duds Combo - Sr.
1st    Stephanie Sidor    Delta

Grand Champion Clothing, Jr.
Liliahna Guy • Sharon Vigil
Res. Grand Champion Clothing, Jr.
Naomi Ayer • Annie Wilson
Grand Champion Clothing, Int.
Kristal Camacho
Res. Grand Champion Clothing, Int.
Pascalina Earley
Grand Champion Clothing, Sr.
Mandi Chermak • Stephanie Sidor
Res. Grand Champion Clothing, Sr.
Stephanie Sidor
Grand Champion Artistic Clothing
Senior - Stephanie Sidor
Intermediate - Kristal Camacho
Junior - Sharon Vigil
Reserve Champion Artistic Clothing
Junior - Annie Wilson
4-H FASHION REVUE
Unit 1 - Beg. Clothing, Junior
1st    Naomi Ayer    Crawford
2nd    Liliahna Guy    Crawford
Unit 1 - Beg. Clothing, Senior
1st    Sarah Tullis    Cedaredge
Unit 2 - Beg. Clothing, Int.
1st    Pascalina Earley    Delta
Recycled Clothing, Int.
1st    Kristal Camacho    Hotchkiss
Recycled Clothing, Senior
1st    Mandi Chermak    Hotchkiss
Unit 22 - Synthetics/Rayon, Int.
1st    Kristal Camacho    Hotchkiss
Unit 22 - Synthetics/Rayon, Senior
1st    Jennifer Celis    Hotchkiss
Unit 28 - Specialty Fabrics, Int.
1st    Kristal Camacho    Hotchkiss
Unit 28 - Specialty Fabrics, Senior
1st    Stephanie Sidor    Delta
2nd    Jennifer Celis    Hotchkiss
CREATIVE CLOTHING
Decorate Your Duds Applied - Jr.
1st    Faith Ayer    Crawford
Decorate Your Duds Combo - Jr.
1st    Sharon Vigil    Delta
2nd    Annie Wilson    Hotchkiss
Decorate Your Duds Combo - Int.
1st    Kristal Camacho    Hotchkiss
Decorate Your Duds Combo - Sr.
1st    Stephanie Sidor    Delta

Jr. Fashion Revue Grand Champion
Faith Ayer • Naomi Ayer
Jr. Fashion Revue Reserve GC
Sharon Vigil
Int. Fashion Revue Grand Champion
Kristal Camacho
Int. Fashion Revue Reserve GC
Pascalina Earley
Sr. Fashion Revue Grand Champion
Mandi Chermak
Sr. Fashion Revue Reserve GC
Stephanie Sidor
GENERAL 4-H EXHIBITS
Animal Science
Horseless Horse, Intermediate
1st    Jaycie Duncan    Hotchkiss
Horseless Horse Grand Champion
Jaycie Duncan
Mechanical Science
Unit 1 - Rockets, Balsa Fins, Junior
2nd    Keaton Sanders    Cedaredge
Unit 1 - Bicycle, Junior
1st    Olivia Lindsay    Cedaredge
Welding, Junior
1st    Bradley Houge    Delta
Welding, Senior
1st    Taylor Jensen    Delta
2nd    Derrek Johnson    Delta
Unit 1 - Robotics, Junior
1st    Blake Tullis    Cedaredge
Reserve Grand Champion Rockets
Keaton Sanders
Grand Champion Bicycle
Olivia Lindsay
Grand Champion Welding
Bradley Houge • Taylor Jensen
Reserve Grand Champion Welding
Derrek Johnson
Grand Champion Robotics
Blake Tullis
Natural Resources
Archery, Senior
1st    Jacob Black    Cedaredge
Air Rifle, Senior
1st    Andrew Ness    Cedaredge
Shotgun, Intermediate
2nd    Grant Freed    Delta
.22 Caliber, Junior
1st    Grace Hall    Delta
1st    Nathan Black    Cedaredge
2nd    Alexa Huff    Delta
3rd    Darcy Parker    Delta
.22 Caliber, Senior
2nd    Cassidy Parker    Delta
Muzzleloading, Senior
1st    Mycala Read    Cedaredge
RD    Jackson Little    Hotchkiss
Air Pistol, Stand Alone, Intermediate
2nd    Brandon Ness    Cedaredge
Muzzleloading, Stand Alone, Senior
1st    Mycala Read    Cedaredge
Unit 1 - Hiking Trails, Junior
RD    Jeanene Williams    Austin
Unit 1 - Hiking Trails, Intermediate
1st    Doyle Young    Delta
Unit 2 - Camping Adventures, Int.
1st    Blake Tullis    Cedaredge
Backpacking Expeditions, Senior
1st    Kaylee Dunham    Delta
Grand Champion
Shooting Sports Display
Mycala Read • Nathan Black
Reserve Grand Champion
Shooting Sports Display
Andrew Ness • Grace Hall
Grand Champion Outdoor Adventure
Blake Tullis • Kaylee Dunham
Doyle Young
Leisure Ed/Cultural Arts
Intro to Leathercraft, Intermediate
1st    Kaleb Lovelace    Delta
2nd    Jessica Dexter    Cedaredge
Intro to Leathercraft, Senior
1st    Derrek Johnson    Delta
Int. Leather Carving, Intermediate
1st    Zebadiah Etter    Paonia
2nd    Trevor Whiteside    Delta
Int. Leather Carving, Senior
1st    Elijah Etter    Paonia
Advanced Leather Carving, Int.
2nd    Kelvin Graham    Delta
Advanced Leather Carving, Sr.
1st    Hadassa Graham    Delta
Coloring and Shading, Junior
1st    Ryetta Davis    Delta
Sewing Leather, Senior
1st    Clayton Campbell    Hotchkiss
2nd    Mackenzie Katzdorn    Hotchkiss
3rd    Tell Gore    Crawford
Ceramics - Glazes, Senior
1st    Morgan Archibeque    Cedaredge
Edible Cake, Junior
1st    Kylie Huff    Delta
2nd    Lillie Baier    Olathe
3rd    Kaelynn Porter    Delta
4th    Brianna Hall    Delta
Edible Cake, Intermediate
1st    Aubree Harward    Lazear
2nd    Morgan Miller    Hotchkiss
3rd    Reganne McIntire    Cedaredge
Single Layer Cake, Junior
1st    ShyAnne Tweddell    Crawford
2nd    Zoey Duncan    Hotchkiss
3rd    Bailey Miller    Hotchkiss
4th    Jeanene Williams    Austin
Single Layer Cake, Intermediate
1st    MaKayla Kehmeier    Cedaredge
Character Cake, Intermediate
1st    Kaleigh Little    Hotchkiss
Character Cupcakes, Intermediate
1st    Kaci Pike    Delta
Focus on Photography, Junior
1st    Olivia Lindsay    Cedaredge
Focus on Photography, Intermediate
1st    Shoshana Vigil    Delta
RD    Zion Conley    Delta
Focus on Photography, Senior
RD    Abigail Vigil    Delta
Level 2 Photography, Senior
1st    Kaylee Dunham    Delta
Colorado Photo Contest, Junior
1st    Olivia Lindsay    Cedaredge
Colorado Photo Contest, Intermediate
1st    Zion Conley    Delta
Colorado Photo Contest, Senior
1st    Kaylee Dunham    Delta
Scrapbooking - 1 Page, Senior
1st    Tiffany Clock    Paonia
Scrapbooking - 2 Page, Senior
1st    Tiffany Clock    Paonia
Scrapbooking - Album, Senior
1st    Tiffany Clock    Paonia
Grand Champion Leathercraft
Elijah Etter • Zebadiah Etter
Ryetta Davis
Reserve Champion Leathercraft
Hadassa Graham
Grand Champion Cake Decorating
Kylie Huff • Aubree Harward
Reserve Champion Cake Decorating
Kaci Pike • Lillie Baier
Grand Champion Photography
Olivia Lindsay • Shoshana Vigil
Kaylee Dunham
Grand Champion Ceramics
Morgan Archibeque
Grand Champion Scrapbooking
Tiffany Clock
Reserve Champion Scrapbooking
Tiffany Clock

Personal Development/Relationships
Hosting/Another Country, Senior
1st    Sarah Tullis    Cedaredge
Teen Counselor, Senior
1st    Sarah Tullis    Cedaredge
Grand Champion Global Citizenship
Sarah Tullis
Reserve Champion Global Citizenship
Sarah Tullis

Visual Arts
Sketch Crossroads, Intermediate
1st    Cameron Hudson    Delta
Sketch Crossroads, Senior
1st    Abigail Vigil    Delta
Grand Champion Visual Arts
Cameron Hudson • Abigail Vigil

JUNIOR CREATIVE ARTS
Creative Writing, Juniors
1st    Shaylee Odle    Crawford
Grand Champion Creative Writing
Shaylee Odle
Miscellaneous, Intermediate
1st    Joshua Pachl    Hotchkiss
Grand Champion Miscellaneous
Joshua Pachl

Junior Foods and Nutrition
Food Specialty Projects
Bread - Unit 11, Seniors
RD    Lydia Stalcup    Delta
Bread - Unit 14, Seniors
2nd    Sarah Stalcup    Delta
Unit 21 Baking, Junior
1st    Taylor Ewing    Delta
2nd    Sharon Vigil    Delta
Unit 23 Baking, Senior
1st    Stephanie Sidor    Delta
Unit 25 Outdoor Cooking, Intermediate
1st    Daeker Conley    Delta

Grand Champion Specialty Foods
Daeker Conley • Taylor Ewing
Stephanie Sidor
Reserve Champion Specialty Foods
Sharon Vigil

DOG OBEDIENCE
Obedience
Sub Novice - A
1st    Trevor Pike    Delta
2nd    Kacey McIntire    Cedaredge
3rd    Zion Conley    Delta
4th    Shanda Kier    Austin
Sub Novice - B
1st    ShyAnne Tweddell    Crawford
Novice - A
1st    Jaycie Duncan    Hotchkiss
2nd    Shay Glaser    Crawford
Showmanship
Junior Novice Showmanship, 8-13
1st    Trevor Pike    Delta
2nd    Kacey McIntire    Cedaredge
3rd    Shanda Kier    Austin
4th    Zoey Duncan    Hotchkiss
Int. Novice Showmanship, 11-13
1st    Zion Conley    Delta
2nd    Damon Hudson    Delta
3rd    Kenda Falkner    Hotchkiss
Junior Open Showmanship, 8-10
1st    ShyAnne Tweddell    Crawford
Int. Open Showmanship, 11-13
1st    Jaycie Duncan    Hotchkiss
2nd    Shay Glaser    Crawford
JUNIOR POULTRY SHOW
Junior Poultry Showmanship
Senior Poultry Showmanship
1st    Tiffany Clock    Paonia
2nd    Parker Katzdorn    Hotchkiss
3rd    Stephanie Sidor    Delta
4th    Tia Clock    Paonia
5th    Tyrell Clock    Paonia
Intermediate Poultry Showmanship
1st    Trey Hunt    Hotchkiss
2nd    Ethan Guy    Crawford
3rd    Nevaeh Wilkerson    Austin
Junior Poultry Showmanship
1st    Colby Rupp    Cedaredge
2nd    Bailey Miller    Hotchkiss
3rd    Naomi Ayer    Crawford
4th    Matthew Pachl    Hotchkiss
5th    Alyssa Bayles    Delta
6th    Isabelle Houseweart    Hotchkiss
7th    Annie Wilson    Hotchkiss
8th    Faith Vader    Cedaredge
9th    Liliahna Guy    Crawford
10th    Hayden Rupp    Cedaredge
Junior Chicken/Large Fowl Classes
American Pullet
1st    Isabelle Houseweart    Hotchkiss
2nd    Kaiya Firor    Hotchkiss
3rd    Trey Hunt    Hotchkiss
4th    Kaiya Firor    Hotchkiss
5th    Kaiya Firor    Hotchkiss
6th    Trey Hunt    Hotchkiss
Asiatic Cocks
1st    Parker Katzdorn    Hotchkiss
Asiatic Hen
1st    Parker Katzdorn    Hotchkiss
English Pullet
1st    Trey Hunt    Hotchkiss
Mediterranean Hen
1st    Mycala Read    Cedaredge
2nd    Annie Wilson    Hotchkiss
Miscellaneous Hen
1st    Kaiya Firor    Hotchkiss
Miscellaneous Cockerel
1st    Trey Hunt    Hotchkiss
2nd    Trey Hunt    Hotchkiss
Miscellaneous Pullet
1st    Trey Hunt    Hotchkiss
2nd    Kaiya Firor    Hotchkiss
Cross Hybrid Cocks
1st    Matthew Pachl    Hotchkiss
JUNIOR fryer pens
Fryer Pen of Three
1st    Bailey Miller    Hotchkiss
1st    Tia Clock    Paonia
2nd    Parker Katzdorn    Hotchkiss
2nd    Isaac Vader    Cedaredge
2nd    Tiffany Clock    Paonia
3rd    Colby Rupp    Cedaredge
3rd    Tia Clock    Paonia
3rd    Tyrell Clock    Paonia
4th    Lucas Vader    Cedaredge
4th    Bailey Miller    Hotchkiss
4th    Hayden Rupp    Cedaredge
5th    Sabrina Greer    Paonia
5th    Faith Vader    Cedaredge
5th    Tiffany Clock    Paonia
6th    Naomi Ayer    Crawford
6th    Tyrell Clock    Paonia
Grand Champion Meat Chickens
Alyssa Bayles
Reserve Champion Meat Chickens
Parker Katzdorn
Bantams
Other Clean Legged Pullet
1st    Isabelle Houseweart    Hotchkiss
Silkie Cocks
2nd    Mycala Read    Cedaredge
Any Other Feather Legged Hen
1st    Annie Wilson    Hotchkiss
Game Class Hens
1st    Trey Hunt    Hotchkiss
2nd    Trey Hunt    Hotchkiss
3rd    Matthew Pachl    Hotchkiss
Grand Champion Chicken
Trey Hunt
Reserve Grand Champion Chicken
Trey Hunt
Turkeys
Meat Class
1st    Stephanie Sidor    Delta
2nd    Stephanie Sidor    Delta
Grand Champion Meat Turkey
Stephanie Sidor
Reserve Champion Meat Turkey
Stephanie Sidor
waterfowl
Young Male Ducks
1st    Isabelle Houseweart    Hotchkiss
Meat Type Duck, Pair
2nd    Nathanial Guy    Crawford
4th    Ethan Guy    Crawford
6th    Liliahna Guy    Crawford
GAME BIRDS
Pheasant, Young Cock
1st    Nevaeh Wilkerson    Austin
OPEN CLASS POULTRY
Chickens/Large Fowl
American, Pullet
1st    Megan Shiflet    Hotchkiss
2nd    Melanie Shiflet    Hotchkiss
3rd    CeCe Houseweart    Hotchkiss
4th    Ella Byram
5th    Joseph Byram
Polish, Hens
1st    Leona Myers    Cedaredge
Bantams
Any Other Combed, Clean Leg Pullet
2nd    CeCe Houseweart    Hotchkiss
Feather Legged Cockerel
1st    Andrew Purvis    Cedaredge
2nd    CeCe Houseweart    Hotchkiss
Game Class, Hens
1st    Leona Myers    Cedaredge
Waterfowl
Ducks, Any Variety, Young Female
1st    CeCe Houseweart    Hotchkiss
JUNIOR RABBIT SHOW
Intermediate Rabbit Showmanship
1st    Evelyn Shenk    Hotchkiss
2nd    Quinn Husted    Hotchkiss
3rd    Charley Perkins    Cedaredge
Junior Rabbit Showmanship
1st    Irene Shenk    Hotchkiss
2nd    Emma Purvis    Cedaredge
Rabbit Meat Pen, Pen of 3
1st    Quinn Husted    Hotchkiss
2nd    Emma Purvis    Cedaredge
3rd    Quinn Husted    Hotchkiss
4th    Quinn Husted    Hotchkiss
5th    Quinn Husted    Hotchkiss
Champion Rabbit Meat Class Award
Quinn Husted
Res. Champion Rabbit Meat Class
Emma Purvis
Rabbit Show Classes
Best of Show
1st    Evelyn Shenk    Hotchkiss
Best Opposite of Show
2nd    Quinn Husted    Hotchkiss
Best of Breed Other Compact
1st    Evelyn Shenk    Hotchkiss
Best of Breed Mini Lop
1st    Mycala Read    Cedaredge
Best Opposite Mini Lop
2nd    Mycala Read    Cedaredge
Best of Breed Californian
1st    Mycala Read    Cedaredge
Best Opposite Breed Californian
2nd    Quinn Husted    Hotchkiss
Rabbit Classes
Californian, Senior Buck
1st    Quinn Husted    Hotchkiss
2nd    Charley Perkins    Cedaredge
3rd    Mycala Read    Cedaredge
Fur Class
Regular Fur
1st    Quinn Husted    Hotchkiss
2nd    Charley Perkins    Cedaredge
OPEN RABBIT SHOW
Rex Senior Doe
1st    Jade Husted    Hotchkiss
Other Compact Senior Doe
1st    Jade Husted    Hotchkiss
Other Compact Senior Buck
1st    Andrew Purvis    Cedaredge
Meat Pen
1st    Jade Husted    Hotchkiss
OPEN CLASS ALPACA
Female Over 1 Year, 10 & Under
1st    Guy Hirsch    Cedaredge
2nd    Tori Hirsch    Cedaredge
3rd    Alexandra Hirsch    Cedaredge
Female Over 1 Year, 10 & Over
1st    Winnie Hirsch    Cedaredge
2nd    Sophia McCrackin    Cedaredge
3rd    Olivia McCrackin    Cedaredge

Subscribe Today!

Subscribe today and get the DCI
delivered weekly to your mailing address.

If you want to support your community newspaper,
but do not want to receive a printed newspaper, please consider making a donation . . .

S5 Box

UA-4155884-1